A gyomorégés okozta éjszakai felébredések, felriadások, az elalvási, visszaalvási nehezítettség alvászavarok kialakulását okozhatja, amely aztán nappali álmossághoz, a teljesítmény romlásához vezethet az élet minden területén.
Milyen tüneteket tapasztalhat?
Éjjel ébredhetünk gyomorégés okozta szegycsont mögötti égető fájdalomra, mely akár a szív eredetű anginás fájdalomhoz hasonlóan erős is lehet. Ennek a kifejezetten erős fájdalomnak a hátterében az éjszakai saváttörés áll. Vízszintes, fekvő helyzetben a gyomorsav hosszabb ideig fejti ki maró hatását, tovább irritálja a nyelőcsövet. Reggeli keserű szájízt, torokfájást vagy krónikus köhögést is okozhat a gyomorsav visszaáramlása.
Tippek éjszakai gyomorégésre. mit tehet?
A következő tanácsok követésével csökkenthetőek a gyomorégés okozta éjszakai panaszok, mellyel javulhat a teljesítményünk és az egész életminőségünk.
- Kerülje az irritáló, vagyis a savas (pl. citrom, narancs), a túlzottan fűszeres (chili, erőspaprika, bors) vagy a túlzottan zsíros ételek fogyasztását, főként vacsorára.
- Fogyasszon kevesebb csokoládét!
- Kerülje a szénsavas italok, az alkohol fogyasztását!
- A dohányzást és a koffeinfogyasztást is érdemes csökkenteni.
- Táplálkozzon egészségesen, mozogjon sokat, lehetőség szerint éljen kevesebb stresszel!
- Amennyiben szükséges, csökkentse testsúlyát.
- Főként a lefekvés előtti kiadós étkezés a hasűri nyomás fokozása révén okozza a panaszokat, ezért lassan, és egyszerre kisebb adagokat egyen.
- Evés után ne feküdjön le azonnal, várjon legalább egy-két, de inkább három órát függőleges helyzetben. Lefekvés előtt már ne nassoljon!
- Polcolja fel az ágy fejrészét kb. 15-20 cm-rel, hogy felső teste (nemcsak a fej!) magasabbra kerüljön.
- Ne hordjon szűk ruhákat, ne aludjon szűk hálóruhában!
- Szükség esetén, orvosi előírásra alkalmazzon savlekötőket, H2 receptor blokkolókat, protonpumpa-gátló szereket!
(írta: Dr. Osikóczki Orsolya, lektorálta: Dr. Árki Ildikó)
2014. 01. 15.