Savtúltengés: mi is a gyomorsav és miért van rá szükség?
Az ember gyomra normál körülmények között naponta kb. 2-2,5 liter gyomorsavat termel, amely tulajdonképpen sósav. A gyomorsav nélkülözhetetlen az emésztéshez, a gyomorba kerülő táplálékban lévő ásványi anyagok, vitaminok felszívódásához, ezenkívül fertőtlenítő hatású is: elpusztítja a táplálékkal bekerülő kórokozók zömét. A gyomor falát egy speciális nyák borítja, amely normál körülmények között – ha csak az emésztéshez szükséges mennyiségű gyomorsav termelődik – megvédi a gyomorfalat a sav maró hatásától.
Melyek a szükségesnél nagyobb mennyiségű sav keletkezésének tünetei?
A felnőtt lakosság jelentős része időnként, visszatérően vagy esetleg hosszabb időn keresztül észleli a fokozott gyomorsavtermelés, azaz a savtúltengés okozta tüneteket, melyek közül a legjellemzőbbek:
- savas, maró szájíz
- gyomorégés
- savas felböfögés
- gombócérzés a torokban
- éjszaka, rohamokban jelentkező köhögési inger
- fojtogató érzés
- szegycsont mögött jelentkező égő érzés
- émelygés
- puffadás
A fenti kellemetlen tünetek megkeserítik a mindennapokat, megnehezítik a megszokott napi életvitelt. Az érintett személy kénytelen a napi rutint mellőzve a tünetekhez alkalmazkodni.
A tartósan fennálló tünetek akár komolyabb betegségek kialakulásához is vezethetnek.
Mi az a reflux, más néven gasztro-özofageális reflux (gor) betegség?
A reflux a felső tápcsatorna komplex mozgászavarán alapul, mely során a túltermelődött gyomorsav visszacsorog a gyomorból a nyelőcsőbe, így a nyelőcső nyálkahártyája begyulladhat, károsodhat és fájdalmassá válhat, mely különböző tünetekben nyilvánulhat meg. A reflux összetett, szerteágazó tünetegyüttes, az orvosi szakirodalom „álarcos fojtogatónak” is nevezi.Mivel a reflux leggyakrabban fokozott gyomorsavtermelés talaján alakul ki, a fent felsorolt tünetek egyben jellemzően a reflux tünetei is.
Miért tud visszacsorogni a gyomorsav a nyelőcsőbe?
A nyelőcső egy izmos falú cső, melynek mindkét végén gyűrűszerű izom található. A felül elhelyezkedő gyűrű feladata az, hogy meggátolja a lenyelt étel visszajutását a szájüregbe, míg az alsó a gyomorban lévő táplálék nyelőcsőbe történő visszajutását akadályozza meg. A lenyelt táplálékot a nyelőcső sajátos hullámzó mozgásával továbbítja a gyomorba. Amikor a táplálék eléri a nyelőcső alján lévő gyűrűt, akkor a gyűrű elernyed, a táplálék pedig a gyomorba jut. Természetes módon ilyen elernyedésekkor a mozgó gyomorból is megtörténik a gyomorsav vagy az étellel kevert gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, ez egy normális élettani folyamat, melynek káros hatásait a nyelőcsövet védő öntisztulási folyamatok el tudják hárítani. Probléma akkor lép fel, amikor a visszaáramlások száma jelentősen megemelkedik, mert az alsó gyűrű nem zár megfelelően, vagy a normálisnál gyakrabban, hosszabb ideig lazul el.
(Dr. Szigeti Nóra)
2012. 12. 21.